Life Style - Lekárska kozmetika

Stop nepríjemnému poteniu

thumbnail

Potenie je prirodzený fyziologický dej, pre organizmus životne dôležitý. Slúži na udržanie stabilnej telesnej teploty, na zvlhčovanie a ochladzovanie povrchu tela a na udržovanie mechanických a bariérových vlastností kože. Len malé množstvo tepla sa dostáva z tela von pľúcami. Podstatný podiel tepla sa uvoľňuje cez kožu, v ktorej sa nachádzajú potné žľazy produkujúce pot. Medzi všetkými živočíchmi je človek najmenší tvor, ktorý sa potí. Na tele človeka rozlišujeme malé a veľké potné žľazy. Malé (ekrinné) potné žľazy sa v množstve 2-3 milióny nachádzajú na celom povrchu kože, s výnimkou pier, očných viečok a niektorých častí pohlavného ústrojenstva. Ústia na povrch kože, kde vylučujú číru tekutinu a tvoria jej ochranný povlak. Veľké (apokrinné) potné žľazy, niekedy označované aj ako pachové, sa vyskytujú v podpazuší, na slabinách, prsných bradavkách a okolo genitálií a konečníka. Produkujú hustejšiu tekutinu žltkastej farby, ktorá obsahuje viac bielkovín a tukov.

V bežných podmienkach človek denne vylúči 0,51 potu. Pri vysokej teplote okolia, zvýšenej pohybovej aktivite, emocionálnej záťaži sa môže vylúčiť aj 10l potu denne. V extrémnych podmienkach, napr. na púšti sa za hodinu vylúčia 3-4 litre potu.

Príčiny zvýšenej produkcie potu môžu byť rôzne. Najčastejšie ide o reakciu tela na zvýšenú teplotu okolia, fyzickú záťaž alebo emočný stres. Zvýšené potenie však môže byť aj varovným signálom početných chorobných stavov (napr. zvýšená funkcia štítnej žľazy, malígne ochorenie, chronická infekcia, menopauza, horúčka nad 38 °C, vysoká koncentrácia potných žliaz na rukách a nohách a pod.). Trvalo zvýšenú činnosť potných žliaz označujeme ako hyperhidrózu, spravidla postihuje len určitú časť tela. Problém nadmerného potenia treba vždy riešiť v spolupráci s odborníkom, ktorý dokáže poradiť najlepší spôsob liečby. Na liečbu sa používajú roztoky hydroxidu hlinitého v alkohole. Jeho účinok nastupuje o niekoľko týždňov a pri dlhodobej aplikácii vedie k zníženiu funkcie potných žliaz. Je možná tiež aplikácia botulotoxínu. Ak problémy pretrvávajú, žľazy sa odstránia chirurgicky.

Antiperspiranty a dezodoranty

V starších dobách sa telesné pachy väčšinou maskovali parfumami. Moderná doba preferuje používanie antiperspirantov a dezodorantov. Antiperspiranty obmedzujú činnosť potných žliaz tým, že spôsobujú uzavretie hornej časti ich vývodu stiahnutím povrchovej rohoviny a bránia vylučovaniu potu na povrch kože. Prirodzené obnovovanie pokožky po 3 týždňoch vedie k odstráneniu tejto zátky. Na druhej strane neustále používanie antiperspirantov má za následok zvýšenie tlaku v potných žľazách a chronické zadržiavanie potu postupne vedie k rozšíreniu a deštrukcii žľazy s konečnou stratou jej vylučovacej funkcie priemerne po 2 rokoch. Vlastný dezodoračný účinok je daný prítomnosťou bakteriostatických, baktericídnych prísad a kyslého pH. Naproti tomu dezodoranty len prekrývajú pach, ale neznižují tvorbu potu. Ich účinok je krátkodobý a počas dňa ich treba používať niekoľkokrát. Antiperspiranty sa majú na kožu nanášať večer, keď malé potné žľazy nie sú činné. Ráno sa ich zvyšky odstránia. Po 3 – 5 použitiach je koža suchá a stačí ich používať raz za týždeň. Aby sa predišlo podráždeniu kože, prvé 2 – 3 dni sa neodporúča holenie podpazušia.

Aplikácia botulotoxínu

V posledných rokoch, sa stala populárnou injekčná aplikácia botulotoxínu do kože. Botulinotoxín A, produkovaný baktériou Clostridium botulinum, blokuje ďalší prenos nervového impulzu na neuromusku-lárnu platničku a na potnú žľazu. Používa sa najmä pri nadmernom potení v podpazuší, ale aj na dlaniach, chodidlách, tvári, chrbte, v roz-kroku ako aj pod prsníkmi. Účinok nastupuje po 3 – 5 dňoch a pretrváva 6-9-12 mesiacov. Botulotoxín sa podáva injekčné drobnými vpichmi v malom množstve. Efekt je vynikajúci, ale nie trvalý. Po odznení účinku sa musí znovu aplikovať. Pred aplikáciou botulotoxínu do miest s nadmerným potením sa robí tzv. Minorov test, ktorým zisťujeme miesta s najvýraznejším potením. Tento test sa vykonáva veľmi jednoducho, a to tak, že kožu potrieme roztokom jódu a potom poprášime škro-bom. Tam, kde sa tieto dve látky dostanú do kontaktu s potom koža sčernie. Tieto miesta je potrebné napichať botulotoxínom do označených políčok. Po 2 týždňoch pri kontrolnom vyšetrení zistíme, že pri tejto skúške už koža nesčernie. Tento test je výborný aj na overenie účinnosti botulotoxínu po jeho aplikácii (pozri obrázky). Aplikácia botulotoxínu do miest so zvýšeným potením je veľmi účinná a bezpečná.

Prevencia potenia

Prevencia vzniku nepríjemného pachu spočíva v dennej hygiene nielen tela, ale aj oblečenia. Vhodné sú skôr prírodné materiály, dôležitá je častá výmena bielizne, používanie dezodorantov, antiperspirantov a antibakteriálnych mydiel. Svoju úlohu má aj správna výživa, pretože niektoré aromatické silice zjedla prechádzajú do kože (ryby, cesnak, karí, cibuľa, rasca atď.) a ovplyvňujú tak výsledný pach. Používanie antiperspirantov a dezodorantov by sa v dnešnej dobe pre každého z nás malo stať bežnou dennou rutinou.

Bratislava: Drotárska cesta 19 | Dohnányho 12 | Beňadická 5 | mob.: 0905 619 734

© 2014 - Lstyle s.r.o. - All rights reserved. | Prihlásiť sa