Life Style - Lekárska kozmetika

Omladenie kože

thumbnail

Omladenie kože (rejuvenizácia) je pojem, s ktorým sa často stretávame na stránkach časopisov a v reklamných materiáloch mnohých kozmetických firiem. Čo si však máme pod týmto pojmom predstaviť, čo sa vlastne odohráva v koži? Omladenie znamená vo všeobecnosti zlepšenie kvality kože, jej regeneráciu na úrovni pokožky a zamše. Ide o urýchlenie vyzrievania a regeneráciu buniek pokožky, ako aj navodenie novotvorby kolagénových vlákien v zamši mechanickým, chemickým a fyzikálnym pôsobením.

  • K profesionálnym mechanickým procedúram omladenia kože patrí mikrodermabrázia. Je moderná a účinná metóda používaná na píling kože. Predstavuje riadené a jemné odstraňovanie odumretých buniek pokožky, čím dáva koži signál na rýchlu regeneráciu, t. j. zvýšenú tvorbu nových buniek. Nové nepoškodené bunky putujú smerom na povrch kože, kde nahrádzajú bunky, ktoré boli odstránené. Týmto procesom sa tvorí nová zdravá pokožka, ktorá je pripravená absorbovať aktívne účinné látky a čo je významné, koža dostáva svieži a zdravý vzhľad. Mikrodermabrázia je vhodná na ošetrenie kože s výskytom veľkých pórov, na ošetrenie jaziev, drobných vrások, pigmentových škvŕn, hyperkeratóz (zhrubnu tia kože), ako aj kože poškodenej slnkom. Prístroj pracuje tak, že na povrch kože dopadá prúd kryštálikov koruntového piesku, ktoré jemne odstraňujú mikroskopicky malé poškodené bunky pokožky. Vákuový podtlak potom odsáva kryštáliky piesku aj bunky pokožky do separátnej nádoby. Tento proces urýchľuje samoregeneráciu kože tým, že dochádza k novotvorbe buniek, ktoré nahradzujú poškodené a odumreté bunky.
    Odporúča sa aspoň 6 ošetrení v 10 14 dňových intervaloch 2krát ročne. Po zákroku je koža mierne začervenala, podráždená a nesmie sa preto vystavovať slnečnému žiareniu vonku ani vsoláriách.
    Na domáce ošetrenie sa odporúča ako mechanické zlepšenie kvality pleti použitie mechanického pílingu s obsahom tvrdých častíc, ktoré obrúsia povrchové vrstvy pokožky. Tento píling je vhodný nielen na tvár, ale použitím pílingovej rukavice aj na celé telo.
  • K chemickým profesionálnym metódam omladenia (chemorejuvenizácia) kože patrí použitie AHA kyselín najmä glykolovej alebo polyhydroxykyseliny glukónovej vo vyšších koncentráciách. Kozmetičky používajú koncentrácie okolo 20%, lekári 70%. Používa sa čistá kyselina glykolová alebo glukónová v uvedených koncentráciách alebo kombinovaný prípravok GlyKoPeel s obsahom AHA kyseliny glykolovej, vitamínov A, C, E a bieliacich látok.

Kyselina glykolová znižuje priľnavosť buniek rohovej vrstvy (korneocytov) a tým hrúbku rohovej vrtvy, t. j. má exfoliačný (zlupovací) a protikomedónny účinok, a čo je dôležité, zvyšuje priepustnosť kože a tým prienik bieliacich látok a vitamínov, obsiahnutých v prípravkoch do hlbších vrtiev kože. Kyselina glykolová v hlbších vrstvách kože v derme stimuluje fibroblasty a tým zvyšuje tvorbu kolagénu, elastínu, glykozaminoglykanov a kyseliny hyalurónovej.

Kolagén kože poškodený ultrafialovými lúčmi, na aknóznu pleť, na normalizovanie pigmentácie pokožky. Po aplikácii 70% kyseliny glykolovej, podobne ako po mikrodermabrázii, je koža červená, preto sa nesmie vystavovať slnečným lúčom a ak po zákroku svieti vonku slnko je potrebné použiť ochranný faktor s najvyšším SPF faktorom 100%. Ošetrenia, akými sú mikrodermabrázia a chemický píling 70% kyselinou glykolovou, sa odporúča v zimnom období, ale v súčasnosti máme k dispozícii kvalitné ochranné faktory s vysokým SPF, a preto sa môžu vykonávať aj v letných mesiacoch.

Na domáce ošetrenie je veľmi vhodné aplikovať na noc krémy s 10 12% koncentráciou kyseliny glykolovej. Napomáha kožu regenerovať a udržiavať ju sviežu aj po kúre s vyššou koncentráciou. Takýmto prípravkom je napr. Dercome Activ s obsahom 10% kyseliny glykolovej. Má malý dráždivý potenciál a je vhodný na udržiavanie sviežej, vyhladenej pleti tváre, krku a dekoltu. Na dennú aplikáciu sú vhodné prípravky s nižším obsahom kyseliny glykolovej 1-3%, ktoré majú hydratačný účinok a používajú sa do denných krémov. V rámci rejuvenizácie a udržiavania pleti v rovnovážnom stave sa používajú v denných a nočných krémoch aj látky s antioxidačným účinkom, ktoré chránia pleť pred škodlivým vplyvom kyslíkových radikálov. Takýmito sú napr. vitamíny A, C a E.

Kyselina hyalurónová je najsilnejšia hydrata čná látka v organizme. Na základe týchto mechanizmov opakovanýpeeling (odporúča sa 48 krát 2 krát ročne) zjemňuje vrásky, zjemňuje pleť a redukuje póry, zlepšuje tonus a mikrocirkuláciu v koži, podporuje regeneráciu kolagénových a elastických vlákien a zlepšuje hydratáciu kože po slnení alebo soláriu a je vhodný aj na akné. Chemický píling, ako i mikrodermabrázia sú vhodné metódy proti starnutiu, po užívaní solária alebo po lete po slnení, kedy je fyzikálnym metódam omladenia patrí fotorejuvenizácia (pomocou svetla). Fyzikálnochemickou podstatou starnutia kože sú štrukturálne zmeny kolagénu bielkoviny dodávajúcej koži pevnosť. Okrem zmeny mechanických vlastností je dôsledkom starnutia aj zmenšenie objemu kolagénu. Koža sa tak stáva relatívne „príliš veľká”, čo sa kompenzuje jej zriasením prejavom je vrásčitá starecká koža. Záblesk intenzívneho pulzného svetla určitého spektra vlnových dĺžok aplikovaný na povrch ošetrovanej lokality, sa v kolagéne mení na teplo, takže vedie k ultrakrátkodobému (milisekundy až desiatky milisekúnd) zvýšeniu teploty. Takto vyvolaný tepelný šok má za následok dva pozitívne efekty:

  • priamym tepelným pôsobením dochádza okamžite k denaturácií bielkovinovej molekuly kolagénu (makromolekuly sa zvlnia, a tým sa skrátia) a kolagénové vlákna sa napnú, koža sa stáva vypätá, vyhladzujú sa menšie vrásky, vykompenzujú sa menej výrazné zriasenia pokožky a koža získava mladší vzhľad. Pôvodný kožný kolagén, ktorý bol tepelným šokom poškodený, postupne sa nahrádza novotvoreným kvalitným kolagénom.To vedie k zväčšeniu objemu a počtu kolagénových vlákien v zamši a následne k vypnutiu vrstvy nachádzajúcej sa nad ňou, teda pokožky. Výsledkom je vyhladenie jemných vrások, zmenšenie pórov a zjasnenie kože. Na dosiahnutie optimálnej rejuvenizácie sa aplikácia IPL opakuje 5 až 8krát v 4týždňových intervaloch. Dosiahnutý efekt pretrváva približne 12 – 24 mesiacov.

Aplikácia krémov a sér s hydratačnými a regeneračnými účinkami je veľmi vhodný doplnok na domáce ošetrenie po profesionálnom ošetrení v salónoch.

Bratislava: Drotárska cesta 19 | Dohnányho 12 | Beňadická 5 | mob.: 0905 619 734

© 2014 - Lstyle s.r.o. - All rights reserved. | Prihlásiť sa