Life Style - Lekárska kozmetika

Odstraňovanie hnedých škvŕn na koži

thumbnail

Možnosti odstraňovania nežiaducich hnedých škvŕn na koži

Vznik hnedých škvŕn (hyperpigmentácií) na koži môže mať mnoho príčin. Pri ich odstraňovaní musíme však presne vedieť o aký typ škvŕn ide, a či ich môžeme odstraňovať kozmetickými metódami.

Najčastejším prejavom hnedých škvŕn na tvári je chloazma (melasma). Táto kozmeticky rušivo pôsobiaca hyperpigmentácia je spravidla symetricky lokalizovaná na čele, spánkoch a na lícach dievčat a žien. Ostro ohraničené škvrny majú nepravidelný bizarný tvar, žltkasté až hnedé sfarbenie a môžu sa spájať do väčších fľakov, čím tvár nadobúda maskovitý výraz. Opaľovaním sa fľaky ešte zvýrazňujú. Ide o zvýšenie množstva hnedého farbiva (melanínu) v základnej vrstve pokožky (stratum basale) zapríčinené zvýšenou tvorbou melanínu v melanocytoch.

Príčiny vzniku chloazmy

Chloazmu v tehotenstve možno chápať ako fyziologickú zmenu počas tehotenstva, spôsobenú hormónmi (estrogénmi). Vyskytuje sa súčasne s hyperpigmentáciou prsníkových dvorčekov a genitálu. Po pôrode spravidla spontánne ustupuje, v niektorých prípadoch však môže pretrvávať dlhší čas. Príčinou chloazmy u netehotných môže byť porucha tvorby hormónov v organizme pri ochoreniach vaječníkov (nádory, cysty) alebo užívanie antikoncepcie (10 až 20 % pacientiek). Chloazmu môžu veľmi často vyvolávať kozmetické prípravky, najmä krémy s obsahom vazelíny, alebo látky zvyšujúce citlivosť kože na slnečné žiarenie, napr. bergamotový olej, nachádzajúce sa v krémoch. Chloazma vyvolaná kozmetickými prípravkami sa veľmi často vyskytuje aj okolo pier. Táto kožná reakcia sa čoraz viac vyskytuje aj u mužov, ktorí častejšie používajú kozmetiku. Chloazmu môže vyvolať aj užívanie niektorých liekov, zvyšujúcich citlivosť kože na slnečné žiarenie, napr. s obsahom hydantoínu alebo chlórpromazínu. Môžu ju vyvolať aj ochorenia, ako napr. tuberkulóza alebo malígne nádory vnútorných orgánov.

Hyperpigmentácia okolo očí sa môže vyskytovať častejšie u tmavovlások alebo pri ochoreniach žlčníka (žlčových kameňoch). Jej príčinou môže byť aj genetická dispozícia alebo porucha funkcie štítnej žľazy. Okrem chloazmy sa môžu vyskytovať na koži hyperpigmentácie, ktoré sa vyvíjajú po predchádzajúcej známej príčine. Takouto príčinou môže byť mechanické podráždenie kože. Typické sú hyperpigmentácie v oblasti opaska, trakov, podprsenky, v podpazuší, na krku, v slabinách. Môžu vznikať aj po škriabaní kože pri svrbivých kožných ochoreniach alebo akné. Hyperpigmentácia môže vzniknúť aj po pôsobení tepla. Na miestach trvalého pôsobenia tepla, napr. horúčava z pece, prikladanie horúcich obkladov, termofľaše a pod., sa po niekoľkých týždňoch tvorí mramorovitá sieťovitá hyperpigmentácia. Škvrnité hyperpigmentácie sa môžu vyskytovať aj pri zápaloch kože. Na podklade zápalových zmien zanikajú v pokožke keratínové bunky obsahujúce hnedé farbivo a častice s obsahom hnedého farbiva prechádzajú do zamše, kde sa hromadia a vytvárajú modrastosivé škvrny.

Odstraňovanie nežiaducich škvŕn V súčasnosti máme k dispozícii rôzne metódy a možnosti odstraňovania nežiaducich hnedých škvŕn na koži. Tieto metódy môžeme rozdeliť na tri základné skupiny: mechanické, chemické, fyzikálne.

Mechanické metódy odstraňovania hyperpigmentácií využívajú povrchové zbrusovanie vrstiev pokožky pomocou mikrodermabrázie. Je to ošetrenie veľmi príjemné, nebolestivé a okrem obrusovania pigmentových škvŕn vyhladzuje a regeneruje kožu. Na odstránenie hyperpigmentácií sa odporúča 8 až 10 takýchto ošetrení.

Chemické metódy využívajú zlupujúci mechanizmus pomocou chemických látok, akými sú AHA kyseliny, najmä kyselina glykolová vo vyšších koncentráciách, (20 až 70 %) a súčasné pôsobenie látok s bieliacimi účinkami na kožu. Ošetrenie vyššími koncentráciami AHA sa robí v kozmetickom alebo lekárskom zariadení. Prípravky sa nanášajú na tvár a postupne sa ich čas pôsobenia predlžuje. Ošetrenie sa opakuje každých 10 až 14 dní aspoň 8 až 10krát. Kožu treba po ošetrení neutralizovať a upokojiť. Ošetrenie 70 % kyselinou glykolovou patrí do rúk lekára, pretože reakcie kože môžu byť rôzne a môže dôjsť až k odlučovaniu pokožky od zamše, čo sa prejavuje vznikom pľuzgierov a chrást. Preto je lepšie namiesto krátkeho pôsobenia (pol minúty) takejto vysokej koncentrácie použiť nižšiu koncentráciu kyseliny glykolovej a predĺžiť čas jej pôsobenia.

Prípravky s bieliacimi účinkami zabraňujú v pokožke vytváraniu hnedého pigmentu (melanínu). Na tvorbe melanínu sa podieľajú dva enzýmy. Tyrozináza, enzým zodpovedný za celkové množstvo farbiva a TRP1 (Tyrosinase Related Protein 1), ktorý sa podieľa na tvorbe čierneho melanínu. Na našom trhu je veľa prípravkov s bieliacim účinkom s obsahom rucinolu, kyseliny kójovej a pod. Ak sa tieto prípravky používajú denne, výsledok sa dostavuje po niekoľkých mesiacoch.

Ideálna je kombinácia bieliaceho prípravku na domáce ošetrenie a použitie mechanického alebo chemického zlupovania odborníkom v kozmetickom alebo lekárskom zariadení.

Fyzikálna metóda na odstraňovanie hyperpigmentácií využíva svetelnú energiu určitej vlnovej dĺžky, vyžarovanú laserom alebo prístrojom IPL (intenzívne pulzné svetlo). Po takomto ošetrení sa hyperpigmentácia najskôr zvýrazní a potom sa koža postupne zošúpe. Ošetrenie je potrebné niekoľkokrát opakovať.

Pri ošetrovaní hyperpigmentácií treba pri pobyte na slnku používať vždy prípravky s maximálnym obsahom UVA a UVB faktorov. Na túto ochranu je potrebné myslieť po celý rok.

Bratislava: Drotárska cesta 19 | Dohnányho 12 | Beňadická 5 | mob.: 0905 619 734

© 2014 - Lstyle s.r.o. - All rights reserved. | Prihlásiť sa