Life Style - Lekárska kozmetika

Nepríjemné vrásky na koži

thumbnail

Pri kozmetickom ošetrovaní kože alebo úprave vlasov často narazíme na kožné prejavy, ktoré môžu u zákazníka vyvolať obavy. Preto sa v tomto článku budeme venovať takým prejavom na koži, s ktorými sa vo svojej praxi môžete stretnúť najčastejšie. Pre zákazníka je iste veľmi výhodné, ked’ho upozorníte na nežiaduce prejavy a viete ho informovať čo má robiť, aby ste zahnali jeho prípadné obavy.

Na koži sa všeobecne môžu vyskytovať nežiaduce prejavy vo forme výrastkov, pradavíc alebo farebných zmien, ktoré vyrastajú z povrchových vrstiev kože pokožky (epidermy), alebo z oblasti zamše (dermy), a to z vlasového folikulu, z potnej žľazy, kožných ciev alebo z ko-lagénového (hlbšieho, tvrdšieho) alebo elastického (povrchovejšieho, mäkšieho) väziva zamše.

Najčastejším prejavom na koži u mužov i žien sú seboroické alebo tzv. starecké bradavice (Verruca seborrhoica). Často sú dedičné, vyskytovali sa u rodičov, starých rodičov a pod.

Nie je známe prečo vznikajú, teda prečo dochádza k rozšíreniu pokožky, jej zhrub-nutiu a stmavnutiu. Seboroické bradavice sa vyskytujú najmä na trupe, pod prsníkmi, v dekolte, ale tiež na tvári, krku, na rukách, predlaktiach a dolných končatinách. Ich počet môže byť rôzny, môžu byť ojedinelé, ale aj mnohopočetné. Na začiatku vzniku majú farbu kože, alebo sú nažltlé, ostro ohraničené, s matným povrchom. Zväčšujú sa do veľkosti päťkoruny ale môžu byť aj väčšie. Potom majú rozbráz-dený drsný povrch a nahnedlú alebo sivočiernu farbu. Seboroické bradavice bývajú mäkké a mastné. Okolitá koža nie je začervenala. Vytvárajú sa vždy na normálnej, nezapálenej koži.

Odstraňujú sa pomocou lasera, elektro-kautera, alebo tekutého dusíka. Tento zákrok robí dermatológ alebo chirurg a musí si byť istý, že ide o stareckú bradavicu. Niekedy, keď sú sfarbené tmavo-hnedo je potrebné použiť dermatoskop, pretože sa môžu podobať na melanóm alebo pigmentovaný bazalióm.

Keloid je nezhubné zmnoženie spojivo-vého tkaniva zamše vznikajúce po poraneniach kože. Na rozdiel od jazvy presahuje cez pôvodné ložisko. Názov pochádza z gréčtiny (račie klepetá), ktorý vystihuje tvar výbežkov na okrajoch, ktoré pripomínajú račie klepetá. Tvorba a vznik keloidných jaziev je dedičná, preto sa zvýšene vyskytuje v niektorých rodinách a u ľudí s tmavšou kožou. U niektorých etnických skupín ich môžeme pozorovať ako úmyselne spôsobené znaky krásy a kmeňovej príslušnosti. Na tvorbu keloidov má vplyv vek, pohlavie, lokalizácia na tele a druh predchádzajúceho poranenia. Deti a mladiství sú postihnutí častejšie, ženy viac ako muži. Najčastejšími miestami výskytu sú tvár, uši, krk, horná časť trupu, najmä v oblasti dekoltu, ako aj horné časti rúk a nôh. Výnimočne vznikajú na dlaniach a chodidlách. Čo je zaujímavé, pri poranení v tej istej oblasti môžu niekedy vzniknúť keloidy a niekedy obyčajné jazvy. Niektorí ľudia reagujú na každé poranenie vznikom keloidov. Keloidy sa vyvíjajú týždne až mesiace po poranení. V operačných jazvách sú často valovité hrubé ako prst, po popáleninách sú viac doskovité rôznej hrúbky a tvrdosti. Povrch je lesklý v dôsledku straty kožného reliéfu, vlasov a mazových žliaz.

Čerstvé keloidy sú hnedočervené, najprv bledoružové a následne blednú. Po dosiahnutí určitej veľkosti rast keloidov stagnuje. Niekedy sa stratia samé, výnimočne rastú neobmedzene. Keloidy v zásade nebolia. Príležitostne sa vyskytuje bolestivosť na tlak, svrbenie.

Pri starších keioidoch povrchová liečba masťami už nestačí, musia sa odstránit chirurgicky alebo pomocou lasera a následne ošetrovať ako čerstvý keloid. Fibrómy sú nezhubné nádory spojivo-vého tkaniva zamše, ktoré sa vyskytujú na koži ako mäkké, stopkaté alebo tuhé v koži zanorené uzlíky. Mäkkýfibróm, kožný prívesok (Fibroma molie) má farbu kože, na povrchu je zria-sený a často je na stopke. Mäkké fibrómy sú často menšie ako hrášok, výnimočne môžu dosahovať aj väčšie rozmery. U starších žien a mužov často vidíme na krku veľké množstvo malých ochabnutých kožných výrastkov, často stopkatých dosahujúcich veľkosť šošovice. Často sa nachádzajú aj v podpazuší a u žien pod prsníkmi. Odstraňujú sa elektrokauterom a môžu sa znovu vytvoriť.

U pacientov v puberte, pri výskyte keloidov v rodine alebo etnickej dispozícii sa vyžaduje veľmi starostlivo zvážiť chirurgický zákrok. Skôr sa odporúča použitie elektrokautra ako skalpela. Liečba keloidov patrí do rúk chirurgov a kožných lekárov. Vždy treba začať skôr, keď sú keloidy ešte čerstvé. Používajú sa hormonálne masti, Contactubex alebo pri vhodnej lokalizácii sa veľmi osvedčil tlakový obväz zo silikónového gélu Epi-Derm.

Tvrdý fibróm (Fibroma durum) sa často vyskytuje na rukách a nohách.

Vyskytuje sa samostatne a málokedy presahuje veľkosť hrachu. Je tvrdý, mierne vyvýšený, zvy-iajne zanorený do kože. Niekedy je _a povrchu hnedý (pigmentovaný). Predstavuje iba estetický problém, ľdstraňuje sa chirurgicky.

Hemangiómy nezhubné a zhubné nádory vychádzajúce z krvných ciev môžu vznikať na koži a slizniciach. ômerne časté sú nezhubné nádory ; .rodené anomálie vznikajúce v pr-. dňoch života. Najčastejšie sa -a koži stretávame s početnými červenými bodkami roztrúsenými po celom tele. Tento hemangióm nazývame senilný hemangióm (starecký). Vznikajú spravidla po štyrid-i atke ako sýto červené, ostro ohrani-:ené nádorčeky veľkosti špendlíkovej ~ avičky až šošovice. Objavujú sa jednotlivo alebo vo veľkom počte najmä na trupe. Ide o nezhubné nádorčeky, ktoré sú iba kozmetickým problémom. Dajú sa veľmi pekne odstrániť ektrokauterom alebo laserom.

Bratislava: Drotárska cesta 19 | Dohnányho 12 | Beňadická 5 | mob.: 0905 619 734

© 2014 - Lstyle s.r.o. - All rights reserved. | Prihlásiť sa