Life Style - Lekárska kozmetika

Nepríjemné vrásky na čele

thumbnail

Čo s nepríjemnými vráskami na čele

Vrásky sú prirodzeným prejavom starnutia. Ich vznik však môže byť zapríčinený aj inými vplyvmi, ktoré možno v súčasnosti veľmi efektívnymi metódami odstrániť.

Z tohto pohľadu rozoznávame vlastne 3 typy vrások:

  1. vrásky vznikajúce v dôsledku prirodzeného starnutia, počas ktorého v zamši dochádza k úbytku elastických a kolagé-nových vlákien,
  2. vrásky vznikajúce v dôsledku predčasného starnutia, na ktorom sa podieľa najmä pôsobenie UV žiarenia, resp. UVA, ktoré poškodzuje elastické a kolagénové vlákna v zamši,
  3. vrásky spôsobené sťahmi svalov, tzv. dynamické alebo mimické vrásky, ktoré vznikajú mračením čela, medzi obočím, alebo vrásky smiechu pri vonkajších kútikoch očí.

Všetky typy vrások sa v súčasnosti dajú veľmi dobre korigovať bez použitia chirurgického zákroku. Na dynamické vrásky, ktoré sa postupom času prehlbujú a dodávajú tvári tvrdší výraz sa v súčasnosti vo svete veľmi úspešne používa aplikácia botulotoxínu. U nás je táto aplikácia tiež známa, ale verejnosť je o tejto metodike ešte stále málo oboznámená a dosť sa jej obáva.

Čo je to botulotoxín a ako pôsobí?

Botulotoxín je vlastne nervový jed (neuro-toxín), ktorý spôsobuje chemickú denervá-ciu svalu v mieste vpichu. Po aplikácii botulotoxínu nedochádza k prenosu vzruchu na nervovosvalovej platničke a sval sa nemôže stiahnuť. Pre svoje účinky sa botulotoxín využíva na liečbu rôznych neurologických a očných ochorení a v estetickej dermato-lógii na korekciu dynamických vrások, ako aj na odstránenie nežiaduceho potenia dlaní, chodidiel a podpazušia. Botulotoxín sa nesmie podávať tehotným a dojčiacim ženám, pri užívaní aminoglykozidových antibiotík, pri ochorení myastenia gra-vis. Po aplikácii botulotoxínu v niektorých prípadoch môže vzniknúť pálenie, tlak, bolesť hlavy, opuch, svalová slabosť a ptóza (ochabnutie) horného viečka. Tieto komplikácie sú však iba dočasné, o niekoľko hodín až dní ustúpia. Pri dodržiavaní pokynov lekára sa tohto zákroku naozaj netreba obávať. Každý organizmus je však individuálny, takže klientov treba vopred upozorniť na možné nežiaduce prejavy po zákroku, ktoré sa vyskytujú v 0,5 – 5 % prípadoch. Ptóza viečka sa zvyčajne upraví v priebehu 2-3 týždňov po aplikácii.

Ako sa botulotoxín aplikuje do čela?

Botulotoxín sa aplikuje tenkou ihlou vo veľmi nízkych dávkach do svalov. Jeho účinkom dôjde k dočasnému prerušeniu nervo-vosvalového prenosu vzruchu, a tým k požadovanému uvoľneniu svalu. Výsledkom je vypnutie pleti a vyhladenie vrások. Zákrok sa robí ambulantne, je takmer bezbolestný a časovo nenáročný. Do čela sa aplikuje 5 – 7 vpichov, podľa veľkosti a vyvinutia svalov. U mužov treba obyčajne viac jednotiek a vpichov ako u žien. Zákrok trvá asi 5 minút.

Ako účinkuje?

Účinok botulotoxínu nastupuje o 2 – 3 dni po jeho aplikácii a plný rozsah účinku sa prejaví do 7 dní. Po prvej aplikácii efekt pretrváva zvyčajne 3-6 mesiacov a počas tejto doby má každý možnosť rozhodnúť sa, či mu táto metóda vyhovuje.

Zákrok je nenáročný. Ak máte sklon k mrašteniu čela dajte si ho napichať skôr, nie až potom keď máte na čele koľajnice. Pri hlbokých vráskach sa odporúča kombinovať botulotoxín výplňami s kyselinou hyalurónovou. Efekt je potom ešte výraznejší.

Bratislava: Drotárska cesta 19 | Dohnányho 12 | Beňadická 5 | mob.: 0905 619 734

© 2014 - Lstyle s.r.o. - All rights reserved. | Prihlásiť sa