Life Style - Lekárska kozmetika

Nechirurgické možnosti odstraňovania vrások

thumbnail

V dôsledku prirodzeného starnutia človeka sa viditeľné zmeny na koži začínajú prejavovať koncom 2. a začiatkom 3. dekády života vo forme vrások. Pôsobením faktorov predčasného starnutia sa môžu vrásky začať prejavovať aj skôr.

Vznik vrások je podmienený:

 1. prirodzeným starnutím, pri ktorom dochádza k úbytku elastických a kolagénových vlákien vzamši,
 2. predčasným starnutím tzv. fotoaging, na ktorom sa podieľa najmä pôsobenie UV žia-»renia, resp. UVA žiarenia, ktoré poškodzuje elastické a kolagénové vlákna v zamši, Podobne ako iné orgány aj koža podlieha starnutiu,
 3. stiahnutím svalov vznikajú tzv. dynamické, alebo mimické vrásky (v dôsledku mračenia sa > na čele, medzi obočím, alebo vrásky smiechu pri vonkajších kútikoch očí a okolo úst).

Podľa hĺbky rozlišujeme: jemné, stredne hlboké a hlboké vrásky. Vrásky možno odstraňovať: chirurgicky (facelift, dermabrázia pomocou deštrukčného lasera (resurfacing) s možnými komplikáciami (infekcia, jazvy, hnedé škvrny) a dlhým hojením, alebo nechirurgicky (mikrodermabrázia, chemický peeling, kožné implantáty, botulo-toxín) s minimálnymi komplikáciami, bez hojenia a s vynikajúcim efektom. Samozrejme, že niektoré vrásky, či skôr záhyby, možno odstraňovať iba chirurgicky. V tomto článku sa zameriam na metódy, ktoré zaručene zlepšujú vzhľad použitím nechirurgických, málo bolestivých a bezpečných metód.

Mikrodermabrázia

Je to moderná a účinná metóda, ktorá sa používa na peeling kože. Ide o riadené a jemné odstraňovanie odumretých buniek pokožky, čím koža dostáva signál na rýchlu regeneráciu, t. j. zvýšenú tvorbu nových buniek. Nové, nepoškodené bunky putujú smerom na povrch kože, kde nahrádzajú odstránené bunky. Týmto procesom sa tvorí nová zdravá pokožka, ktorá je pripravená absorbovať aktívne účinné látky, a čo je dôležité, koža dostáva svieži a zdravý vzhľad. Mikrodermabrázia je vhodná na ošetrenie kože s výskytom veľkých pórov, na ošetrenie jaziev, drobných vrások, pigmentových škvŕn, hyperkeratóz (zhrubnutia kože), ako aj kože poškodenej slnkom. Prístroj pracuje tak, že na povrch kože dopadá prúd kryštálikov koruntového piesku, ktoré jemne odstraňujú mikroskopicky malé poškodené bunky pokožky. Vákuovým podtlakom sa potom kryštáliky piesku aj bunky pokožky odsávajú do separátnej nádoby. Tento proces urýchľuje samoregeneráciu kože tým, že dochádza k novotvorbe buniek, ktoré nahradzujú poškodené a odumreté bunky. Odporúča sa aspoň 6 ošetrení v 10 až 14-dňových intervaloch 2-krát ročne. Po zákroku je koža mierne začervenala, podráždená a nesmie sa preto vystavovať slnečnému žiareniu vonku ani v soláriách.

Chemický peeling

Alfa-hydroxykyseliny (AHA) sú organické karboxylové kyseliny bežne prítomné v potravinách a niektoré aj v telesných tkanivách. Najznámejšia je kyselina glykolová, ktorá sa nachádza v cukrovej trstine. Zo všetkých ovocných kyselín má najmenšiu molekulu, nie je toxická a jej prednosťou je stabilita, neprítomnosť zápachu a veľmi dobrá rozpustnosť vo vode. Ďalej sem patrí kyselina mliečna, ktorá sa vyskytuje v kyslom mlieku a paradajkovom džúse, kyselina jablčná, ktorá sa nachádza vjablkách, kyselina vínna, prítomná v hrozne, víne, kyselina citrónová, vyskytujúca sa v citrusových plodoch a ananáse.

Už v starobylom Egypte používali chemický peeling na rejuvenizáciu (omladenie) kože. Originálnym chemoexfoliantom bola kyselina mliečna nachádzajúca sa v kyslom mlieku, ktoré používali bohatí Egypťania na rejuvenizáciu kože. V stredoveku sa na tento účel používalo víno s obsahom kyseliny vínnej. V 70. rokoch minulého storočia Dr. Eugen Van Scott a Dr. Ruey yu zistili, že netoxické AHA kyseliny mali klinicky signifi-kantné účinky na ľudskú kožu. Odvtedy pokračovali vo výskume na ich využití pri liečbe kožných ochorení spojených so suchou kožou a v estetickej dermatológii pri aplikácii peelingu.

Od roku 1980 sa využitie AHA kyselín dermatológmi značne rozšírilo. Účinky alfa-hydroxykyselín na kožu ovplyvňuje chemická štruktúra konkrétnej kyseliny, jej koncentrácia, pH, stupeň neutralizácie, vehiku-lum, spôsob akým sa aplikujú, miesto aplikácie a aktuálny stav kože v čase aplikácie. Účinky na pleť Kyselina glykolová znižuje priľnavosť buniek rohovej vrstvy (korneocytov), a tým hrúbku rohovej vrstvy, t. j. má exfoliačný a protikomedónny účinok, a čo je dôležité, zvyšuje priepustnosť kože, a tým prienik bieliacich látok a vitamínov obsiahnutých v prípravkoch do hlbších vrstiev kože. Kyselina glykolová v hlbších vrstvách kože -v derme – stimuluje fibroblasty, a tým zvyšuje tvorbu kolagénu, elastínu, glykozami-noglykanov a kyseliny hyalurónovej. Kyselina hyalurónová je najsilnejšia hydratačná látka v organizme. Na základe týchto mechanizmov opakovaný peeling (odporúča sa 4 až 8-krát 2-krát ročne) zjemňuje vrásky, zjemňuje pleť a redukuje póry, zlepšuje tonus a mikrocirkuláciu v koži, podporuje regeneráciu kolagénových a elastických vlákien a zlepšuje hydratáciu kože po slnení alebo soláriu. Je vhodný aj na akné.

Chemický peeling, ako i mikrodermabrázia sú metódy vhodné proti starnutiu kože, po použití solária alebo v lete po slnení, kedy je kolagén kože poškodený ultrafialovými lúčmi, na aknóznu pleť a na normali-zovanie pigmentácie pokožky.

Po aplikácii 70 % kyseliny glykolovej, podobne ako po mikrodermabrázii, je koža červená, preto sa nesmie vystavovať slnečným lúčom. Pri slnečnom počasí je po zákroku potrebné použiť ochranný prípravok s najvyšším SPF faktorom. Ošetrenia, akými sú mikrodermabrázia a chemický peeling 70 % kyselinou glykolovou sa odporúčajú najmä v zimnom období, ale v súčasnosti máme k dispozícii kvalitné ochranné prípravky s vysokým SPF, a preto sa môžu vykonávať aj v letných mesiacoch.

Kožné injektovateľné implantáty

Sú to materiály, ktoré sa pichajú do hlbších vrstiev kože, čím dopĺňajú alebo nahradzujú prirodzenú kolagénovú sieť v zamši, vracajú koži potrebnú pružnosť, pevnosť a viazaním vody aj objem a pôvodný vzhľad. Používajú sa na vyhladenie vrások a záhybov kože, najmä v dolných častiach tváre, ak je hlboká nazolabiálna ryha, alebo padnuté kútiky úst, a tiež v oblasti čela v kombinácii s botulotoxínom pri veľmi hlbokých vráskach medzi obočím, na čele alebo okolo očí, na vypĺňanie nerovností na tvári, ako aj hlbokých jaziev a na zvýraznenie a zväčšenie pier. Od kožného implantátu sa vyžaduje, aby bol bezpečný, aby mal vynikajúce kozmetické výsledky, dlhotrvajúci účinok, aby nevyvolával vznik granulómov, nespôsoboval alergické reakcie (nieje potrebné testovanie pred aplikáciou), nesmie byť živočíšneho pôvodu a nesmie mať dlhotrvajúce vedľajšie nežiaduce účinky.

Jednotlivé výplňové materiály sa líšia dosiahnutým účinkom, dĺžkou trvania a vedľajšími účinkami. Na základe dĺžky pôsobenia po aplikácii rozlišujeme tzv. permanentné implantáty, ktoré sa stávajú dlhotrvajúcou súčasťou kožného tkaniva (niekoľko rokov). Chemicky to sú polyméry a syntetické látky obsahujúce veľké častice, ktoré sa obklopujú kolagé-nom. K takýmto patrí napr. Aquamid. Dočasné implantáty sa postupne v koži rozkladajú (v priebehu niekoľkých mesiacov) a obsahujú malé častice podobné kožnému tkanivu.

Injekovateľné materiály používané vo svete:

 • kyselina hyalurónová (Restyl., Perlane, Viscontour, AcHVAL, Matridur 6 až 8 mesiacov)
 • kolagén (Zyderm, Zyplast, Resoplast väčšie riziko vzniku alergickej reakcie -testovacia injekcia 4 týždne pred aplikáciou, 4 až 8 mesiacov)
 • kyselina mliečna (Newfil, tvorba granulómov, 6 až 10 mesiacov)
 • dextranomér (Matridex, 12 až 18 mesiacov)
 • akrylové kopolyméry (Dermalive, nie je tvorba granulómov, semipermanentný 2 až 3 roky)
 • polyamid (Aquamid , semipermanentný 2 až 3 roky)
 • polymetylmetakrylát (Artecoll, po rokoch môžu vzniknúť granulómy, je potrebné testovať pred použitím kvôli vzniku alergie, nerozkladá sa v organizme, dlhotrvajúce pôsobenie)

Najčastejšie používaná výplňová látka v súčasnosti je kyselina hyalurónová. Je to prírodná, telu vlastná látka zo skupiny polysacharidov, vyskytuje sa v koži, spojive, v oku, kĺboch.

Má silnú schopnosť viazať vodu, koži dodáva objem a pružnosť. V tkanivách pôsobí ako medzibunková hmota, vytvára priestor na transport látok, potrebných.

Rady pre zrelú pleť s fytohormónmi

Stancia sa stará o optimálne zaistenie vlhkosti. Okrem vlákien a tejto základnej substancie nájdeme v dermise špeciálne, vysoko aktívne bunky – fibroblasty. Sú to centrá látkovej výmeny v dermise, ktoré neustále produkujú nové vlákna a novú základnú hmotu, čím udržujú pleť vypnutú a pružnú. U 20-ročného človeka sú regeneračné a rozkladné procesy látkovej výmeny v rovnováhe. S pribúdajúcim vekom, u žien najmä v prechode, ochabuje aktivita fibroblastov, ktorá je zapríčinená zníženou produkciou hormónu estrogénu v klimaktériu.

Kozmetika objavila rastliny s bioaktívnymi molekulami, ktoré pôsobia rovnakým spôsobom ako estrogény, teda podporujú aktivitu látkovej výmeny fibroblastov. Tieto bioaktívne molekuly nazývame Isoflavony, tiež označované ako „fytohormony”. Nájdeme ich v červenej ďateline, zelenom čaji, pohánke a v koreni kvetu kosatca – irisu. Keď sa fytohormony dostanú do styku s kožou človeka, preniknú v niekoľkých málo hodinách až do fibroblastov a vo vnútri buniek posilňujú biosyntézu kolagénových, elastických vlákien a polysacharidov, čím sa zvyšuje regenerácia buniek, spomaľuje sa proces starnutia a vrásky sa vyhladzujú.

Pre prirodzenú regeneráciu buniek. Zvyšuje regeneračnú schopnosť kože, je prvou látkou, ktorá sa v koži objavuje pri hojení. Používa sa na výplň vrások, pier, defektov (atrofických jaziev), na hydratáciu a napnutie pokožky (mezoterapia, mezolift).

Vo výplňových materiáloch sa používa kyselina hyalurónová produkovaná baktériami neživočíšneho pôvodu, ktorá nemá anti-génne vlastnosti.

Používané prípravky obsahujú 20 mg kyseliny hyalurónovej v 1 ml. Odlišujú sa veľkosťou gélových častíc a podľa toho sa používajú na jemné, stredne hlboké a hlboké vrásky. Zosieťovaná je stabilnejšia, nezosieťovaná sa skôr degraduje (mezoterapia).

Na jemné vrásky sa aplikuje intradermálne, do hĺbky asi 1 mm, tenkou ihlou, na stredne hlboké vrásky intradermálne do hĺbky 2 mm. Na hlboké vrásky sa aplikuje na rozhranie dermy a hypodermy do hĺbky 3 mm. Pri mezoterapii – mezolifte sa aplikuje povrchovými vpichmi do celého povrchu tváre. Po aplikácii sa môže vyskytnúť opuch, začervenanie, zvýšená citlivosť v mieste aplikácie, malá modrina. Tieto príznaky po 1 až 3 dňoch zmiznú. Možnosť infekcie je pri nedodržaní sterilných podmienok. Zákrok je nenáročný, vykonáva sa vo vybraných kožných ambulanciách a v lekárskej kozmetike. Na zmiernenie bolestivosti zákroku sa používa lokálne znecitlivenie ošetrovanej oblasti. Pre aplikáciu intradermalnych implantátov platí, že vždy sa najskôr aplikujú rýchlejšie vstreba-teľné materiály, aby pacientka videla, či je spokojná so svojím novým výzorom, a až potom sa môžu aplikovať dlhšie pôsobiace materiály. Od kolagénových materiálov sa vo svete postupne ustupuje pre ich alergický potenciál. Taktiež použitie polymetylmeta-krylátu sa neodporúča pre možnosti tvorby granulómov.

Botulotoxín

Je bielkovina, exotoxín bakteriálneho pôvodu anaeróbnej baktérie – Clostridium botulinum. Botulotoxín je nervový jed (neurotoxín), spôsobuje chemickú denerváciu svalu v mieste vpichu, v dôsledku čoho nedochádza k prenosu vzruchu na nervosvalovej platničke a sval sa nemôže stiahnuť. Pre svoje účinky sa botulotoxín využíva v liečbe rôznych neurologických, očných ochorení a v estetickej dermatológii na korekciu dynamických, t. j. mimických vrások, ktoré sa nachádzajú najmä v okolí očí, medzi obočím a na čele. Používa sa aj na odstránenie nežiaduceho potenia na dlaniach, chodidlách a v podpaží.

Aplikuje sa tenkou ihlou vo veľmi nízkych dávkach do svalov. Účinkom botulotoxínu dôjde k dočasnému prerušeniu nervosvalo-vého prenosu vzruchu, a tým k požadovanému uvoľneniu svalu. Výsledkom je napnutie pleti a vyhladenie vrások. Zákrok sa robí ambulantne, je takmer bezbolestný a časovo nenáročný. Po aplikácii botulotoxínu môže v niektorých prípadoch vzniknúť pálenie, tlak, bolesť hlavy, opuch, svalová slabosť a ptóza (ochabnutie) horného viečka. Tieto komplikácie sú iba dočasné, po niekoľkých hodinách až dňoch ustupujú (ptóza viečka sa upravuje v priebehu 2 až 3 týždňov po aplikácii). Samozrejme, že ako pri každej aplikácii látky, ktorá nie je telu vlastná, sa môžu vyskytnúť aj nežiaduce prejavy, ale tie sa vyskytujú v takom rozsahu, ako pri aplikácii iných liečiv do organizmu. Botulotoxín sa využíva v estetickej medicíne od roku 1988 a výskyt nežiaducich prejavov nie je vyšší ako pri podávaní iných liečiv, asi 0,5 až 5 %.

Účinok nastupuje 2 až 5 dní po aplikácii botulotoxínu a plný rozsah účinku sa prejaví do 7 dní. Efekt pretrváva zvyčajne 3 až 6 mesiacov po prvom podaní. Po opakovaných aplikáciách sa účinok predlžuje. Niekedy stačí jedno podanie a po 3 až 6 mesiacoch pôsobenia botulotoxínu ďalšiu dávku ani netreba, pretože jednotlivec si odvykne používať mimické svaly a mračiť sa. Kombinácie s inými liečebno-korektívnymi metódami Botulotoxín sa často používa ako súčasť kombinovanej metódy spolu s intradermálnymi implantátmi. Najskôr sa aplikuje botulotoxín, a ak vráska nie je dostatočne vyhladená dokoriguje sa intra-dermálnym implantátom. Na dosiahnutie dokonalejšieho celkového výsledku sa môže botulotoxín kombinovať aj s chemickým peelingom – 70 % kyselinou glykolovou, alebo mikrodermabráziou s vyhladzujúcim účinkom na pleť.

Záver

 • Aplikácia botulotoxínu patrí vo svete medzi štandardné metódy pre ženy a mužov na korekciu mimických vrások, ako aj odstránenie nepríjemného zvýšeného potenia.
 • Najčastejšie použitie v lekárskej kozmetike je na odstraňovanie vrások pri koreni nosa, medzi obočím, vodorovných vrások na čele a vejárikovitých vrások okolo očí.
 • Botulotoxín sa využíva v estetickej medicíne od roku 1988 a výskyt nežiaducich prejavov nie je vyšší ako pri podávaní iných liečiv, asi 0,5 až 5 %.
 • Aplikácia botulotoxínu, kožných implantátov, chemického peelingu a mikrodermabrázie predstavuje efektívne metódy bez chirurgického zákroku, vzniku jaziev, bez nutnosti rekonvalescencie po zákroku.
 • Botulotoxín, kožné implantáty, 70 % kyselina glykolová a mikroder-mabrázia sa aplikujú v niektorých vybraných kožných ambulanciách a v lekárskej kozmetike.

Bratislava: Drotárska cesta 19 | Dohnányho 12 | Beňadická 5 | mob.: 0905 619 734

© 2014 - Lstyle s.r.o. - All rights reserved. | Prihlásiť sa