Life Style - Lekárska kozmetika

Modernejšie prístupy v liečbe celulitídy

thumbnail

Väčšina žien vo veku nad 30 rokov pozná estetický problém vyskytujúci sa v oblasti stehien, ktorý sa nazýva celulitída. Charakteristická je tým, že koža sa svojimi preliačeninami a vyvýšeninami podobá kôre pomaranča, a preto sa často aj nazýva „pomarančová kôra”.

Názov celulitída je však pre tento stav kože nesprávny, pretože v latinčine cellula znamená bunka a itis je koncovka vyjadrujúca zápal. Teda v preklade celulitída znamená zápal buniek, ktorý je charakterizovaný začervenaním kože, opuchom, bolestivosťou, postihnuté miesta sú na dotyk teplejšie. Preto pre miestne nahromadenie tukových buniek – adipocytov je správny názov cellulite.

Ako vzniká cellulite?

Koža sa skladá z troch základných vrstiev -pokožky (najvrchnejšia vrstva), zamše (stredná vrstva) a podkožia (najspodnejšia vrstva). Podkožie oddeľuje zamšu od hlbších vrstiev, ktorými sú svaly. Tvorí ho najmä tukové tkanivo, rozdelené do širokých tukových lalokov so spojovacími stenami, ktoré pôsobia ako priechod pre cievy a nervy zamše. V každej stene sa nachádzajú najmä kolasénové uzlíky, zatiaľ čo elastické vlákna sa vyskytujú pomenej a redšie ako v zamši. Každý lalok je ešte rozdelený do okrúhlych tukových lalôčikov. Hrúbka kože a jej rôznych vrstiev sa skúšala a merala rôznymi mechanickými metódami. Výsledky ukazujú, že hrúbka podkožného tkaniva sa individuálne výrazne mení v závislosti od veku, pohlavia a výživy. Toto tkanivo tiež predstavuje mechanickú ochranu a má dôležitú úlohu pri termoregulácii.

V závislosti od požiadaviek organizmu sa tuk mení na mastné kyseliny pôsobením enzýmov (lipolysis). Tento mechanizmus však môže byť poškodený – môže zlyhávať -a vtedy v tukových bunkách (adipocytoch) dochádza k abnormálnemu hromadeniu tuku. Adipocyty preplnené tukom sa zväčšujú a stláčajú cievy. Cirkulácia sa zastavuje. Stláčajú taktiež nervové vlákna, dochádza k hromadeniu vody a odpadových látok. Vznik cellulite je výsledkom poškodenia lymfatickej a kapilárnej mikrocirkulácie, ktorá vedie k štrukturálnym zmenám tukových vrstiev a okolitého kolagénového tkaniva. Povrchová mikrocirkulácia sa stáva menej výkonná a výsledkom je subkutánny edém (podkožný opuch) spôsobený zmenou priepustnosti krvných a lymfatických ciev. Tieto zmeny vedú k vzniku sklerózy a zníženej tvorbe kolagénových vlákien. Spojivové tkanivo podkožia hrubne a zväčšené adipocyty potrebujú viac miesta, koža nadobúda pomarančový vzhľad.

Koho cellulite najčastejšie postihuje a ako sa prejavuje?

Cellulite sama o sebe nieje choroba, ale v pokročilom štádiu môže podporovať ochorenia, ako sú kŕčové žily alebo trombóza. Postihuje takmer výlučne ženy (pomer postihnutia žien a mužov je 50 : 1). Najčastejšie postihuje oblasť hornej tretiny stehien a gluteálnu (sedaciu) oblasť. V oblastiach postihnutých cellulite sa tukové bunky zväčšujú do hroznovitých strapcov, tlačia na krvné cievy aj v horných vrstvách kože, čím sa zhoršuje prekrvenie postihnutých oblastí. To vedie k zhoršeniu zásobovania bunky a metabolizmu na jednej strane a na druhej strane k spomaleniu vylučovania odpadových látok lymfatickými cestami.

Pri vzniku cellulite sa uplatňuje jednak dedičná dispozícia k ochabnutiu spojivového tkaniva a jednak endokrinné faktory. Preto sú častejšie postihnuté ženy, ktoré majú na základe hormonálnych dispozícií viac vyvinuté ženské formy. Ovplyvňuje to najmä ženský pohlavný hormón estrogén, ktorý riadi rozloženie tukových buniek, a keďže v gravidite sa tvorí vo zvýšenej miere, práve v tomto období sa ukážu prvé prejavy cellulite. Poznáme tri stupne cellulite. Pri vyšetrení sa používa tzv. pin-ching test (z angličtiny pinch -stisnúť, štipnúť), „test stisnutia”.

Ako predchádzať a odstrániť cellulite vlastnými možnosťami

V medicíne platí, že je oveľa jednoduchšie problémom predchádzať, ako odstraňovať už vzniknuté ťažkosti. Preto je najlepšie začať u žien s dennými masážami špeciálnymi krémami proti cellulite už po 20. roku života. Význam denných masáží anticelulitnymi prípravkami a špeciálnymi zinkami a kefkami má svoj význam v tom, že podporuje prekrvenie a látkovú výmenu. Ak prípravok na masáž obsahuje aj látky, ktoré rozširujú cievky (spôsobujú vazodilatáciu), čím zlepšujú prekrvenie v danej oblasti, zvyšujú účinok masáže.

Okrem toho je nesmierne dôležité dodržiavať tieto zásady:

  • Strava – má byť plnohodnotná, t. j. bohatá , na vlákniny, vitamíny, minerálne látky a chudobná na tuky, cukry.
  • Šport – 2 až 3-krát týždenne aspoň pol hodiny športovať (aerobic, strečins, posilňovňa a pod.).
  • Anticelulitný program – každé ráno aspoň 15 minút najprv sprcha so striedaním studenej a teplej vody a následne masáž s použitím anticelulitného prípravku. Jedným z výrobcov takýchto prípravkov proti cellulite je aj VULM, a. s. Modra, ktorý vyrába prípravok Avenir® s obsahom komplexu prírodných látok.

Postup pri teste:

Stlačte kožu na bočnej strane stehien medzi palcom a ostatnými prstami ruky a sledujte, či sa ukážu priehlbinky. Ak áno a sú viditeľné iba pri tomto teste, ide o mierny stupeň cellulite. Pri strednom stupni je zjamkovatenie viditeľné pri napnutí príslušnej svalovej partie. Stlačte sedacie svaly, ak sa objaví zjamkovatenie, ide o stredný stupeň. Pri ťažkom stupni je zjamkovatenie viditeľné aj pri uvoľnenom svalstve v každej polohe, stačí pohľad v zrkadle.

Ako odstrániť cellulite bez použitia skalpela

Ide o modernú metódu, pri ktorej sa využívajú účinky elektrického prúdu strednej frekvencie na organizmus. Prúd strednej frekvencie spôsobuje v liečenej oblasti kontrakciu svalov, zvyšuje prietok krvi a lymfy, zvyšuje metabolizmus a redukciu tukového tkaniva, ako aj spevňuje spojivové tkanivo. Pri elektrolipolýze elektrickým prúdom strednej frekvencie sa na kožu ošetrovanej oblasti prikladajú elektródy, ktoré sa napoja na elektrické zariadenie riadené počítačom. V oblasti medzi elektródami, ktoré sú zavedené tak, že obkolesujú ložisko cellulite, preteká elektrický prúd. Zavedením elektód dochádza v podkožnom tkanive k excitácii ciev (vaša vasorum) a ich nervov. Spojky drobných ciev (kapilár) sa otvárajú a dochádza k ich rozšíreniu (vazodilatácii). Súčasne sa zvyšuje teplota liečenej oblasti, čím sa zlepšuje látková výmena medzi tukovými bunkami a okolím. Elektrický prúd tiež priaznivo ovplyvňuje ochabnuté spojivové tkanivo, pretože spôsobuje rytmické sťahovanie kolagénových vlákien podkožného spojivového väziva. Tým zlepšuje štruktúru, vzhľad a kvalitu kože. Pri tejto liečbe sa využíva počítačom riadený program. Vákuová masáž Pracuje na princípe nastaviteľného podtlaku (vákua) s patentovaným roler pohybom valčeka, ktorým sa robí lymfatická masáž. Podtlak narušuje tukové bunky, ktoré sa odplavujú lymfatickými cievami z tela, čím dochádza k úbytku tukového tkaniva a výraznému zoštíhleniu. Silné prekrvenie aktivizuje pokožku, zlepšuje jej zásobovanie kyslíkom a výživou. Koži sa vracia elasticita a spevňuje sa ochabnuté podkožné tkanivo. Zlepšením toku lymfy dochádza k odplavovaniu škodlivých látok z tela, koža a celý organizmus sa regeneruje a omladzuje. Podľa certifikátu ošetrením prístrojom Starvac 2 sa odstraňuje pomarančová koža, ktorá sa stáva normálnou v 85 % prípadov. Už po prvom ošetrení dochádza k úbytku objemu problémových partií o 1 až 2 cm.

Komplexný nechirurgický prístup v liečbe cellulite (celulitídy)

Pri správnom prístupe k liečbe cellulite je potrebné použiť súčasne viaceré metódy, ktorých účinky sa sumarizujú do viditeľných výsledkov.

Pri ošetrovaní cellulite treba najskôr rozprúdiť lymfatický systém lymfodrenážou. Pôsobí sa tlakom, ktorým sa lymfa tlačí zdola smerom nahor k srdcu. Slúžia na to nohavice , ktoré sa nafúknu vzduchom a tlakom na lymfatické cievy na nohách a v bedrovej oblasti sa zlepší prietok lymfy. Potom sa už pokračuje iba vákuovou masážou celého tela, ktorá trvá približne 1 hod. Podlá stupňa cellulite sa odporúča ošetrenie 2 až 3-krát za týždeň, pričom jeden cyklus predstavuje najmenej 10 až 20 ošetrení. Na konci cyklu vákuovej masáže, ak je svalstvo v niektorých častiach ešte ochabnuté a treba ho doformovať je vynikajúce použiť prístroj na formovanie tela. Využíva stredné frekvencie striedavého prúdu, ktoré stimulujú iba určité vybrané svalové skupiny. Pre celkový úspech liečby je prospešné cvičenie a racionálne stravovanie (redukčná diéta). Veľmi dôležitý je príjem tekutín (až 3 litre denne) vo forme čaju alebo minerálky bez bublín. Odporúča sa zopakovať 2 až 3 ošetrenia každých 4 až 6 týždňov. Liečba touto metódou trvá približne 3 až 5 týždňov s viditeľnými výsledkami, stratou objemu liečených oblastí o niekoľko centimetrov. Jej výhodou je, že môžeme priamo ovplyvňovať tie oblasti, ktorých objem chceme zmenšiť, pričom nieje potrebný chirurgický zákrok, rekonvalescencia a nehrozia ani možné komplikácie po zákroku. Celkový úspech liečby však závisí od sebadisciplíny klienta, jeho životosprávy a životného štýlu.

Bratislava: Drotárska cesta 19 | Dohnányho 12 | Beňadická 5 | mob.: 0905 619 734

© 2014 - Lstyle s.r.o. - All rights reserved. | Prihlásiť sa