Life Style - Lekárska kozmetika

Korekcia vrások

thumbnail

Dajú sa korigovať vrásky a kožné záhyby bez chirurgického zákroku?

Koža je počas letných mesiacov vystavovaná intenzívnejšiemu pôsobeniu ultrafialového žiarenia, ktoré na ňu pôsobí pozitívne, ale aj negatívne. Pôsobením UV žiarenia v koži vzniká vitamín D, ktorý je u detí dôležitý pre rast kostí, u dospelých sa opisuje najmä jeho pôsobenie proti vzniku rakoviny. Okrem pozitívneho pôsobenia však UV žiarenie pôsobí na kolagén v hlbších vrstvách kože, ktorý ničí a v dôsledku toho dochádza k tvorbe vrások – predčasné starnutie kože (fotoaging). Z odborného hľadiska je preto potrebné po lete tento kolagén znovu obnoviť, čo je v súčasnosti možné viacerými metódami. Vo svete a tiež u nás sa najčastejšie používa chemorejuvenizácia a fotorejuvenizácia.

Chemorejuvenizácia je spôsob zlepšenia kvality kože a jej omlade-nie pomocou ovocnej kyseliny glykolovej v 70 % koncentrácii. Toto ošetrenie patrí do rúk lekára. Kyselina glykolová navodzuje tvorbu kolagenu, zvyšuje tvorbu kyseliny hyaluronovej, čo je najsilnejšia hydratačná látka v organizme a zlepšuje obranyschopnosť kože. Po ošetrovacej kúre (minimálne 5 ošetrení) je koža vyhladená, zjas-nená, dobre hydratovaná.

Fotorejuvenizácia je ošetrenie kože pomocou svetelnej energie. Ošetrenie sa robí iba na vybraných pracoviskách, ktoré majú špeciálne zariadenie, tzv. IPL (intenzívne pulzné svetlo) alebo PTF (Photothermal function). Je to celosvetovo uznávaná metóda, pri ktorej pomocou svetla určitej vlnovej dĺžky a energie dochádza k poškodeniu kolagenu a následne k jeho novotvorbe. Toto ošetrenie je vynikajúce pre zrelú pleť, kedy je potrebné nielen zlepšiť novotvorbu kolagenu, ale aj odstraňovať nežiaduce hnedé škvrny a rozšírené cievky. Pri tomto type ošetrenia sa tiež odporúča kúra (najmenej 5 ošetrení). Po kúre je koža omladená, hladká, hydratovaná, bez zbytočných fľakov a rozšírených cievok na tvári. Ošetrenie je vhodné aj na dekolt a ruky.

Ďalšou vo svete uznávanou metódou na korekciu drobných vrások, najmä pod očami, je mikrodermabrázia. Je to moderná a účinná metóda, ktorá sa používa na peeling kože. Ide o riadené a jemné odstraňovanie odumretých buniek pokožky, čím koža dostáva signál na rýchlu regeneráciu, t. j. zvýšenú tvorbu nových buniek. Nové, nepoškodené bunky putujú smerom na povrch kože, kde nahrádzajú odstránené bunky. Týmto procesom sa tvorí nová zdravá pokožka, ktorá je pripravená absorbovať aktívne účinné látky, a čo je dôležité, koža dostáva svieži a zdravý vzhľad. Mikrodermabrázia je vhodná na ošetrenie kože s výskytom veľkých pórov, na ošetrenie jaziev, drobných vrások, pigmentových škvŕn, hyperkeratóz (zhrubnutia kože), ako aj kože poškodenej slnkom. Prístroj pracuje tak, že na povrch kože dopadá prúd kryštálikov koruntového piesku, ktoré jemne odstraňujú mikroskopicky malé poškodené bunky pokožky. Vákuovým podtlakom sa potom kryštáliky piesku aj bunky pokožky odsávajú do separátnej nádoby. Tento proces urýchľuje samoregeneráciu kože tým, že dochádza k novotvorbe buniek, ktoré nahradzujú poškodené a odumreté bunky.

Fotorejuvenizácia, chemorejuvenizácia, ako aj mikrodermabrázia sú metódy vhodné iba na odstraňovanie drobných vrások. Na hlbšie vrásky a záhyby je potrebné použiť iné metódy.

Na mimické vrásky na čele, okolo očí a najmä medzi obočím je vhodná korekcia botulotoxínom. Aplikuje sa tenkou ihlou vo veľmi nízkych dávkach do svalov. Účinkom botulotoxínu dôjde k dočasnému prerušeniu nervosvalového prenosu vzruchu, a tým k požadovanému uvoľneniu svalu. Výsledkom je napnutie pleti a vyhladenie vrások. Zákrok sa robí ambulantne, je takmer bezbolestný a časovo nenáročný. Po aplikácii botulotoxínu môže v niektorých prípadoch vzniknúť pálenie, tlak, bolesť hlavy, opuch, svalová slabosť a ptóza (ochabnutie) horného viečka. Tieto komplikácie sú iba dočasné, po niekoľkých hodinách až dňoch ustupujú (ptóza viečka sa upravuje v priebehu 2 až 3 týždňov po aplikácii). Samozrejme, že ako pri každej aplikácii látky, ktorá nie je telu vlastná, sa môžu vyskytnúť aj nežiaduce prejavy, ale tie sa vyskytujú v takom rozsahu, ako pri aplikácii iných liečiv do organizmu. Botulotoxín sa využíva v estetickej medicíne od roku 1988 a výskyt nežiaducich prejavov nieje vyšší ako pri podávaní iných liečiv, asi 0,5 až 5 %. Účinok nastupuje 2 až 5 dní po aplikácii botulotoxínu a plný rozsah účinku sa prejaví do 7 až 14 dní. Efekt pretrváva zvyčajne 3 až 6 mesiacov po prvom podaní. Po opakovaných aplikáciách sa účinok predlžuje. Na korekciu vrások v oblasti úst a rýh v oblasti líc, ako aj na zväčšovanie pier je metóda číslo jedna aplikácia implantétov do kože, a tým jej vyrovnanie. V súčasnosti najčastejšie používaná výplňová látka je kyselina hyalurónová. Je to prírodná, telu vlastná látka zo skupiny polysacharidov, vyskytuje sa v koži, spojive, v oku, kĺboch.

Má silnú schopnosť viazať vodu, koži dodáva objem a pružnosť. V tkanivách pôsobí ako medzibunková hmota, vytvára priestor na transport látok, potrebných pre prirodzenú regeneráciu buniek. Zvyšuje regeneračnú schopnosť kože, je prvou látkou, ktorá sa v koži objavuje pri hojení. Používa sa na výplň vrások, pier, defektov (atrofických jaziev), na hydratáciu a napnutie pokožky (mezo-terapia, mezolift). Najpoužívanejšími prípravkami, ktoré sa aplikujú pod vrásky s obsahom kyseliny hyalurónovej sú Matridur, Matridex, Pelane, Restyl.. Ich čas rozpadu je približne 1 rok. Závisí to od metabolizmu, takže je to individuálne, u niekoho môže vydržať dlhšie u iného kratšie. Tieto materiály patria medzi krátkodobé výplne. Možno konštatovať, že vo svete sa ustupuje od používania dlhodobých výplňových materiálov, pretože v mieste vpichu môžu vznikať častejšie komplikácie.

Na predĺženie a dlhšie zachovanie omladeného vzhľadu po použití spomínaných techník -pomocou prístrojov, botuloto-xínu a výplní, je potrebné kožu každodenne ošetrovať vhodnými kozmetickými prípravkami doma, ako i pravidelným odborným kozmetickým ošetrovaním aspoň jedenkrát mesačne. Na domáce ošetrovanie sa odporúčajú prípravky s obsahom AHA kyselín, najčastejšie kyselina slykolová v nižších koncentráciách 10 až 12 %. Krémy s obsahom vitamínov A, E a C sa celosvetovo odporúčajú na pravidelné denné ošetrovanie pokožky tváre s regeneračným i vyhladzujúcim účinkom na vrásky.

Pravidelné kozmetologické ošetrenie s použitím prístrojov ako sú ionoforéza a ultrazvuk, s použitím vhodných prípravkov napomáha dosiahnuť hlbokú hydratá-ciu kože, tým jej vyhladenie a vypnutie. Metóda využívajúca strednú frekvenciu elektrického prúdu je vynikajúca na stimuláciu svalov tela a tváre. Napomáha ich spevneniu, a tým vyhladeniu vrások. Na zachovanie hydratá-cie kože je veľmi účinné ošetrenie pleti tváre a dekoltu prístrojom Acthyderm. Pomocou elektrického prúdu a ionizovaného roztoku s obsahom účinných látok sa aj do hlbších vrstiev kože dostávajú látky nevyhnutné pre metabolizmus a hydratáciu kože. Pre trvalý viditeľný efekt metód používaných na korekciu vrások je nesmierne dôležitý komplexný prístup, teda korekcia vrások lekárom a následné pravidelné ošetrovanie pleti doma i v kozmetickom salóne.

Bratislava: Drotárska cesta 19 | Dohnányho 12 | Beňadická 5 | mob.: 0905 619 734

© 2014 - Lstyle s.r.o. - All rights reserved. | Prihlásiť sa